Ostatnio kontaktował się z nami właściciel małej firmy produkującej drewniane zabawki i zapytał o kryteria ilościowe. Czy na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A. wszędzie są takie same?
Najpierw krótka informacja: Przedsiębiorca może uzyskać decyzję o wsparciu jeśli jego planowana inwestycja spełni kryteria ilościowe oraz kryteria jakościowe.
Kryteria ilościowe to minimalne nakłady inwestycyjne, które zobowiązany jest ponieść przedsiębiorca by mógł uzyskać decyzję o wsparciu i korzystać ze zwolnienia podatkowego.
Kryteria ilościowe w powiatach różnią się, ponieważ zależą od przeciętnej stopy bezrobocia w kraju oraz na terenie powiatów. Obowiązująca przeciętna stopa bezrobocia jest ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego raz w roku (pod koniec września).
W związku z ostatnim obwieszczeniem Prezesa GUS, na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A. zmieniły się kryteria ilościowe (uległy obniżeniu!) w następujących powiatach: sokołowskim (mazowieckie), hajnowskim (podlaskie), siemiatyckim (podlaskie) i suwalskim (podlaskie). Dodatkowo istnieje lista miast średnich, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Inwestujący, w tych miastach oraz gminach sąsiadujących z takim miastem, przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych warunków, ponieważ kryteria ilościowe są tu najniższe i nie zależą od stopy bezrobocia obowiązującej w tym mieście.
Na obszarze SSSE S.A. jest 9 takich miast. To Augustów, Bielsk Podlaski, Ełk, Grajewo, Hajnówka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Sokółka, Zambrów.
Nasz przedsiębiorca, produkujący różne, bardzo pomysłowe, drewniane zabawki dla dzieci, prowadzi działalność w powiecie siemiatyckim. Z dużym zadowoleniem przyjął informację o obniżeniu kryteriów ilościowych. Jego produkty zyskują na popularności. Jest małym przedsiębiorcą, zatrudnia kilku świetnych fachowców i zamierza kupić do warsztatu maszynę do obróbki drewna. Koszt tej inwestycji wyniesie 1 mln złotych. Kryteria ilościowe obowiązujące w powiecie siemiatyckim dla małego przedsiębiorcy, którego nowa inwestycja ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, wynoszą 1 mln złotych. W ten sposób przedsiębiorca spełni kryteria ilościowe i może ubiegać się o decyzję o wsparciu, by korzystać ze zwolnienia podatkowego. Dzięki temu aż 70% zainwestowanego w maszynę kapitału (czyli 700 000 zł) zaoszczędzi nie płacąc podatku.
Przedsiębiorco! Skontaktuj się z nami. Sprawdzimy czy możesz skorzystać z instrumentu Polska Strefa Inwestycji. Inwestuj z ulgą i korzystaj ze zwolnienia podatkowego!
Uwaga! Na koniec dobra informacja dla przedsiębiorców z powiatów przygranicznych: augustowskiego, białostockiego, gołdapskiego, hajnowskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego oraz miasta Suwałki. MRiT przygotowało zmiany rozporządzenia, w wyniku czego minimalne nakłady inwestycyjne będą w tych powiatach tak niskie jak w miastach średnich tracących swe funkcje.
Powrót